Siltumizolācija – kas tas ir un kādās ēkas daļās tā tiek izmantota?
Zemāki apkures rēķini un vēlamais siltuma komforts katrā no mājas telpām – to var panākt, pareizi veicot ēkas siltumizolāciju. Pat pirms būvniecības sākuma ir vērts uzzināt, kas ir siltumizolācija un kādi ēkas elementi jāiekļauj.
Siltumizolācija – kas tas ir?
Īsāk sakot, siltumizolācija ir ēkas siltumīpašums un tās starpsienu (sienu, logu, durvju, jumta, griestu utml.) spēja saglabāt siltumu mājas iekšpusē. To nosaka divi parametri: siltumizturība (R) un siltuma pārnese (U). Labi izolēta ēka ir tāda, kuras siltumizturība ir augsta un siltuma pārnese ir zema.
Kāpēc siltumizolācija ir tik svarīga?
Pareizi neizolētas ēkas apkure ir kā ūdens ieliešana vannā ar atvērtu noteku – tas nenoved pie labas apkures, bet rada izmaksas un tērē laiku. Tāpēc ir vērts rūpēties par siltumizolāciju vismaz trīs iemeslu dēļ: ietaupot naudu un laiku, kā arī komfortu, uzturoties konkrētā ēkā, kas saistīts gan ar labvēlīgas temperatūras kontroli, gan zemāku sēnītes vai pelējuma risku.
Vai zināji, ka…? No 2021. gada katrai jaunuzceltai mājai ir jāatbilst energoefektivitātes standartiem, kas izriet no Eiropas Savienības efektīvas energopārvaldības un cīņas pret klimata pārmaiņām politikas.
Kur tiek izmantota siltumizolācija? Kādus materiālus ir vērts izvēlēties?
- Ārsienas un iekšējās sienas. Populārākais materiāls ir sendvičpaneļi, kas izgatavoti no minerālvates, polistirola un ekstrudēta polistirola. Vairāk par to veidiem rakstījām šajā rakstā. Jāatzīmē, ka Kingspan piedāvājumā atradīsiet modernus sienas sendvičpaneļus ar IPN serdi – ar labāku mehānisko pretestību un siltuma pārneses koeficientu.
- Fundaments. Tā kā viņi visu laiku saskaras ar zemi, to siltumizolācija jāveic arī prasmīgi un apzinīgi. Tradicionālajā būvniecībā visbiežāk tiek izmantoti polistirola un XPS dēļi. Mūsdienu fundamenti arvien vairāk tiek izolēti ar smidzināšanas izolāciju, kas izgatavota no poliuretāna slēgto šūnu putām.
- Grīda. Lai iegūtu labu siltumizolācijas koeficientu, ir vērts to pārklāt ar polistirola plāksnēm, bet obligāti tām jābūt pastiprinātām (visas ēkas augstā spiediena dēļ) un izturīgām pret mitrumu.
- Jumts. Jumtam galvenokārt izmanto vilnas izolāciju (īpaši elastīgos vilnas paklājus) un polistirolu. Atcerieties, ka jumtam ir liela platība. Tāpēc ir labi, ja augstais izolācijas koeficients raksturo arī mūsu izmantotās jumta plātnes (ir vērts izmantot, piemēram, Kingspan jumta sendvičpaneļus).
- Griesti. To sasilšanai tiek izmantotas putupolistirola putas un minerālvate. Betona griestu gadījumā visa virsma ir pārklāta ar noteiktu materiālu, bet koka griesti – tikai telpa starp sijām.
- Logi. Šeit tiek izmantoti logu rāmji ar lielāku biezumu un tā sauktie kronšteini, kas ļauj iegult logu sasilšanas slānī.
- Durvis. Papildus tam, ka pašas durvis raksturo izdevīga energoefektivitāte, ir vērts tās apņemt ar atbilstošu izolācijas slāni. Visbiežāk izvēlētais materiāls – tāpat kā citi elementi – ir minerālvate, putupolistirols un poliuretāna putas.
- Caurules. Vairumā gadījumu ūdensapgādes un gāzes cauruļvadu caurules tiek izolētas ar PUR poliuretāna putām un notekūdeņu caurules ar PE putām. Labi izgatavota cauruļu siltumizolācija aizsargā tās no sasalšanas un novērš bojājumus.